Povolené prečerpanie


Slováci s obľubou využívajú možnosť povoleného prečerpania na osobnom účte. Jedná sa asi o najľahšiu cestu ako si na krátku dobu požičať istú sumu peňazí. Poskytujú ho všetky bankové inštitúcie na Slovensku, nie však hocikomu. Vo väčšine prípadov sa neoveruje, či žiadateľ prácu má alebo nie, ale samozrejme musí mať na účte istú sumu peňazí, stačí aj pár sto eur. Ďalej banka skúma, či záujemca nemá nesplatené dlhy voči ostatným finančným inštitúciám.

Na čo ho použiť?
Prakticky na čokoľvek – na nákup spotrebného tovaru, na bežné výdavky alebo na financovanie neočakávaných nákladov.

Ako banka stanovuje výšku povoleného prečerpania?
Každá banka si stanovuje vlastné podmienky, ale najviac zaváži na výške prostriedkov na osobnom účte a na schopnosti majiteľa účtu riadne a včas splácať svoje záväzky. Napríklad Poštová banka poskytuje povolené prečerpanie vo výške 100 – 2000 €

Ako podať žiadosť?
Veľmi jednoducho, prihláste sa do internet bankingu Vašej banky, kde si môžete túto službu zriadiť. Ďalšia možnosť je objednať si službu povoleného prečerpania telefonicky. Nie je však výnimkou, že možnosť ísť do mínusu je zriadená automaticky ako súčasť objednaného balíka služieb. Príkladom je Tatrabanka  s balíkom služieb Tatra Personal.

Takýto typ úveru je vhodný hlavne na krátkodobé pokrytie nedostatku finančných prostriedkov a rozhodne nie je vhodné na dlhodobé použitie, nakoľko úroky sú dosť vysoké. Niektoré banky si stanovujú úrokovú sadzbu za túto službu fixne, napríklad Slovenská sporiteľňa má úrok na povolené prečerpanie 17,90 % za rok, pre všetkých klientov.Naopak, v Poštovej banke je úrok pohyblivý od 16,9 -20,9 % p.a. Niektorých klientov môže nepríjemne prekvapiť, že banka si môže kedykoľvek ľubovoľne zmeniť úrokovú sadzbu, čo je ďalší dôvod, prečo túto možnosť treba využívať opatrne a nie dlhodobo. Akonáhle máte peniaze k dispozícii, bez meškania ich preveďte na účet, aby došlo k splateniu dlhu a aby zbytočne nenabiehali úroky. Poplatky za takéto služby si banky stanovujú individuálne, ale v poslednej dobe sú bez poplatkov za poskytnutie.