Zvažujete úver? Nepúšťajte sa do priveľkého rizika

Na Slovensku existujú jednotlivci aj rodiny, ktorí napriek niekoľkým úverom a hypotéke vedia všetko včas a bez problémov splácať. Na druhej strane sa nájdu ľudia, ktorí sa dostali do vážnych finančných problémov a pôžičky nesplácajú, čím sa ich dlhy predražujú. Nakoniec celú situáciu zaklincujú ďalšou pôžičkou na splácanie iných dlhov a skončia v nekonečnom kolotoči úverov a tieto stavy v lepšom prípade končia osobným bankrotom, v horšom exekúciou. Ako včas rozoznať, či budete vládať dlh splácať? Je to vec šťastia alebo len prepracovaný systém a matematika? Asi tušíte, že v tomto prípade sa na šťastie spoliehať nedá. Ešte pred tým, ako si vezmete pôžičku, musíte mať na to 3 základné predpoklady, bez ktorých sa radšej nezadlžujte. Tie 3 predpoklady sú: sebadisciplína, pravidelný príjem a finančná rezerva.
Všetko záleží od toho, či si úver vôbec môžete dovoliť. Musíte si dať na papier predpokladané príjmy v budúcich mesiacoch a všetky mesačné výdavky. Podľa toho, aká suma Vám zostane, môžete zvoliť aj výšku mesačnej splátky. Ľudia s vysokým mesačným príjmom si tak môžu dovoliť vyšší úver, ale ak patríte k nižšej príjmovej skupine, aj percento Vášho zadĺženia by malo byť nižšie. Podstatou je, aby ste mohli všetky úvery splatiť zo svojho príjmu. V prípade, že Vám zostane niečo navyše, mali by ste si vytvoriť buď finančnú rezervu na preklenutie horšieho obdobia v prípade napríklad práceneschopnosti alebo straty zamestnania. Ďalšia možnosť je z finančnej rezervy okamžite splatiť dlhy (pokiaľ je poplatok za predčasné splatenie nižší ako úroky ktoré by ste museli platiť v prípade normálneho splácania)

Dlh, ktorý zvládnete.
Často sa stáva, že nás prekvapia nečakané výdavky práve vtedy, keď ich najmenej čakáme. Z priemerného platu môžete na celkom potrebné veci ako chladnička či auto šetriť mesiace či roky, preto pôžička môže prísť vhod. Nie však za každú cenu. Je potrebné si uvedomiť, že úver je pasívum, do ktorého treba ísť iba v nevyhnutných a opodstatnených prípadoch, a aj to len v prípade, ak ste si stopercentne istý, že budete vedieť pôžičku pravidelne splácať a v prípade zabezpečenia proti výpadku príjmu.
Každopádne život na úver nie je cesta, ktorou by ste sa mali vybrať. Aj keď v Amerike alebo západnej Európe je takýto život celkom bežný, Slovensko je našťastie v tejto oblasti konzervatívnejšie.
V prípade, že úver má pre Vás viac pozitív ako negatív, je dôležité, aby ste poznali svoje existujúce záväzky, a aby ste mali prehľad o výške splátok a úrokoch. Na preklenutie dočasného nedostatku peňazí (napríklad pred výplatou) môžete bezúročne využiť povolené prečerpanie účtu a ešte v rámci bezúročného obdobia svoj dlh dorovnať.